How Much Rice Can You Buy with $5?

Informative global price comparisons [VIDEO]

Oct 8, 2013
Special Collections: WHAT'S ON YOUR PLATE

How much food you can by with $5 across the world? In yet another brilliant Buzzfeed clip, comparative culture gets a down-to-earth treatment, while contrasting the global prices of basic kitchen ingredients such as bananas and coffee. When it comes to rice, for example, the differences are staggering: $5 will buy you seven pounds in the US, 12 in China, 14 in Afghanistan and a mere two in Japan - where people spend a fortune on this household staple.
More food for thought.

RELATED:
Do You Know What 2,000 Calories Look Like?
Excel Spreadsheets Become Mind-Blowing Art
Jump for Joy in Just 2 Minutes

ADD A COMMENT

Special Collection